A brit uralkodó pénzügyei: a Coutts privát bank

A brit uralkodó pénzügyei: a Coutts privát bank

Időnként a médiában különböző összefüggésben szóba kerülnek a brit királyi család pénzügyei, de arról kevés szó esik, hogy valójában melyik pénzintézet kezeli a vagyont. Az gondolom elég nyilvánvaló, hogy nem egy átlagos bankról lehet szó, márcsak a megkívánt titoktartás okán sem.

Nos ez a bankintézet nem más, mint a Coutts magánbank, akik a saját bevallásuk és hivatalos honlapjuk szerint már a 18. századtól, egészen pontosan Anna királynő (uralkodott: 1702-1714) idejétől kezdve felelősek a királyi család pénzügyeiért.

Történetük 1692-ben kezdődött, amikor egy bizonyos fiatal skót úriember, John Campbell of Lundie Londonba érkezett és ötvös-bankár tudásával egy üzletet alapított a Strand nevű belvárosi utcában.

Ez a bizonyos Campbell jó családból származott, felmenői között voltak Argyll grófjai, földjeik pedig Skócia dél-keleti részén, Angus megyében voltak. Maga a település Lundie mára már elhagyatott, alig százan élnek a faluban.

A skót vidék / Rosendahl, Public domain, via Wikimedia Commons

A család királyi udvarhoz való bekötöttsége egyből kiderül, ha számba vesszük, hogy korábban volt a család köreiben olyan aki V. Jakab király (uralkodott: 1513-1542) pénztárnoka (trasurer) volt.

Amikor John Campbell 1692-ben Londonba érkezett, Anna királynő első ötvös megbizatása felé a Bogáncs-rend (Order of the Thistle) dísztárgyainak, regáliáinak az elkészítése volt, mely lovagrend Skóciában 1687-es alapítása óta mai napig a legősibbnek és legnemesebbnek számít.

Bogáncs-rend (Order of the Thistle) regáliái / Photograph by User:Dr_pda, Public domain, via Wikimedia Commons

Campbell közben pénzügyi tervein is dolgozott és átfogó banki szolgáltatásokat is kínálni kezdett, azaz számlákat diszkontált (megállapította azok lejáratkor várható reálértékét), hiteleket adott és betéteket vett fel. Ekkoriban a Bank of England még nem létezett, ugyanis azt csak két évvel később, 1694-ben alapították.

Az üzlet jól haladt, így 1708-ban egy másik ügyes skót ötvös-bankár is csatlakozott Campbell-hez, egy bizonyos George Middleton, aki az alapító 1712-es halála után átvette az üzletet, valamint Campbell lányát Mary-t is elvette feleségül.

Az akkoriban a Strand 59-es szám alatt található privát bank egyre erősödött, komoly arisztokrata ügyfélkört vonzott be, így 1727-ben Middleton bevette az üzletbe a néhai Campbell testvérét George Campbell-t és 1744-ben egyik unokaöccsét, David Bruce-t is.

Miután a társai meghaltak, George Campbell, az alapító testvére 1751-re egyedül maradt az üzletben. De nem sokáig, ugyanis négy évvel később, 1755-re a cég már mint Campbell & Coutts volt ismert, ugyanis betársult a cégbe egy szintén skót bankár, James Coutts.

Hamarosan, azaz 1761-ben George Campbell is meghalt így a cégben maradt Coutts behozta öccsét, Thomas Coutts-ot az üzletbe. Amikor James nyugdíjba vonult, öccse Coutts & Co. néven folytatta tovább a banki tevékenységet. Innentől kezdve bárki társult is be a cégbe, a Coutts név nem változott.

Thomas Coutts / CC BY 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by/4.0, via Wikimedia Commons

Thomas Coutts ügyes bankár volt, a céget még az eddigieknél is jobban megerősítette, bővítette az ügyfélkörét és hamarosan több másik privát bankot is felvásárolt, úgymint a Davison, Noel, Templer, Middleton & Wedgwood privát bankházakat.

Amikor Thomas 1822-ben meghalt, bankja vitathatatlanul az egyik legkomolyabb magánbank volt Londonban és ügyfelei közé tartoztak a kor ünnepelt színházi, irodalmi sztárjai, politikusok és a brit királyi család mellett néhány külföldi királyi család is.

A cég 1904-ben költözött át mai helyére, a Strand 440-es szám alá, 1914-ben pedig folytatta a kisebb magánbankok felvásárlását, mint a Robarts és a Lubbock & Co. A felvásárolt cégekkel együtt azok székhelyei is a kezébe kerültek, egy a Lombard Street-en, a mai Bank metróállomástól nem messzire, egy másik pedig a mai Aldgate metrómegálló mellett, a London Clearing House-ban.

Ez a Clearing House (LCH) egyébként egy pénzügypiaci infrastrukturális társaság, amely különböző eszközosztályok számára nyújt elszámolási és kockázatkezelési szolgáltatásokat. Ez Európa legnagyobb elszámolóháza, és a London Stock Exchange Group (Londoni Értéktőzsde Csoport) része.

A Coutts 1920 után London szerte újabb fiókokat nyitott, majd az 1960-as évektől kezdve Londonon kívül is.

1968-ban a Coutts akkori tulajdonosa, a National Provincial Bank és a Westminster Bank megállapodott abban, hogy egyesülnek a National Westminster Bank (NatWest) megalakítására, de a csoporton belül a Coutts & Co továbbra is önállóan működik.

Érdekesség, hogy 1963-ban a Coutts lett az első olyan brit bank, amely már számítógépen vezetett számlákat használt, sőt a főépületük tetején egy kompakt kis kertet is fenntartanak, ahol az épületben működő konyhához alapanyagokat termesztenek, valamint működik itt egy 3 kaptárból, azaz 80 000 egyedből álló méhészet is.

A Coutts bank fekete színű bankkártyája (Coutts Silk Card) az egyik legexkluzívabb bankkártya az országban, mivel a banknak nem lehet akárki az ügyfele. A belépő az £1 000 000-os betét kezdésnek, avagy az éves min. £ 500 000-os fizetés. A bankkártya teljesen ingyenes, nincs éves díja és a külföldi pénznemekben való fizetésnél sem számolnak fel átváltási díjat.

A kártyához tartozik egy úgynevezett concierge (porta) szolgáltatás is, ami annyit tesz, hogy az adott szám a nap minden órájában felhívható és a segítségével foglalható pl. asztal a legfelkapottabb londoni éttermekben avagy bérelhető egy Ferrari.

A reptereken privát váró szolgáltatást lehet vele igénybe venni, a bank saját weboldalán pedig exkluzív boltok különleges ajánlatait lehet böngészni.

A kártya belépést biztosít bizonyos privát londoni klubbokba, mint pl:
* The Club a 4 Season Hotelben, a Tower Hill metrómegállónál
* Devonshire Club, Liverpool Street Station metrómegálló közelében

A királyi család mellett természetesen még nagyon sokan ügyfelei a banknak, manapság többek között David Beckham, Emma Watson, avagy a londoni rapper Stormzy is, de a múltban itt bankolt pl. Charles Dickens, Wellington hercege, Chopin és Nelson admirális is.

Ha szívesen sétálnál velem London titkos helyszínein, sohasem hallott történeteket hallgatva akkor küldj nekem egy üzenetet, beszéljük meg a részleteket. Persze akkor is írhatsz ha szívesebben követnéd az útikönyvek ajánlatát, azokhoz is vannak elképesztő történeteim. :) Ágota
idegenvezeteslondon@gmail.com

Ha hasznosnak találod a változatos és izgalmasabbnál-izgalmasabb bejegyzéseket az "Idegenvezetés London" blogon és Facebook oldalon, akkor kérlek, támogass egy kávé árával, hogy még sokszor találkozhassunk legalább a képernyőn keresztül. www.buymeacoffee.com/agotabf

Facebook: Idegenvezetes London
Instagram: @idegenvezeteslondon
X (korábban Twitter): @Idegenvezetes_L

Read more