November 5 Bonfire Day: azaz az örömtüzek és tüzijátékok brit éjszakája

November 5 Bonfire Day: azaz az örömtüzek és tüzijátékok brit éjszakája

Már napok óta tüzijátékok hangjától zeng a város, de mi lehet a valódi ok hogy ezidőtájt a londoniak úgy érzik hogy mindent fel kell gyújtaniuk, de legalábbis az égre lövöldözniük?

Hogy e furcsa hagyomány mélyére ásshassunk, először is időutazást kell tennünk, vissza egészen az 1603-as évbe, amikor is a skót származású, protestáns (anglikán) vallású I. Jakab angol király mint Anglia első Stuart uralkodója trónra került.

I. Jakab angol király / Nicholas Hilliard, Public domain, via Wikimedia Commons

Az új uralkodótól az angol római katolikusok azt remélték, hogy üldöztetésük talán véget érhet és ők is megkapják a jogot hogy szabadon gyakorolhassák vallásukat, ennek a törekvésnek azonban természetesen voltak ellenzői, akik nem kisebb merényletet terveztek a király és miniszterei ellen, minthogy 1605-ben felrobbantsák a Westminster-palotát (azaz a londoni parlament épületét) mégpedig pontosan a parlament nyitónapján.

photo by Dominika Gregušová from Pexels

A kegyetlen terv kieszelői egy bizonyos Guy (Guido) Fawkes és társai voltak és az előkészületekkel olyan messzire jutottak, hogy az éj leple alatt 36 hordó puskaport sikerült is a Parlament pincéjébe behordaniuk - annyit, amennyivel gyakorlatilag porig rombolhatták volna az épületet, a robbanáskor biztonsággal megölve minden bent tartózkodót is.

photo by Ahmed Zayan on Unsplash

A terv azonban meginogni latszott, amikor Lord William Parker Monteagle 4. bárója egy névtelen levelet kapott, benne egy figyelmeztetéssel, hogy jobban teszi ha másnap elkerüli még a Parlament épületének környékét is. Parker nem volt rest frissen szerzett információit a parlamenti őrséggel megosztani, így még a tervezett parlamenti nyitó nap hajnalán, azaz november 5-én nagyszabású kutatást rendeltek el a Westminster Palotában, átkutatva azt a pincétől a padlásig.

Lord William Parker Monteagle 4. bárója / John de Critz, Public domain, via Wikimedia Commons

Ez idő alatt Fawkes az épület pincéjében elbújva már csak az alkalmas pillanatra várt hogy lángra gyújthassa a hatalmas mennyiségű lőport, ám szerencsére a palotaőrök az utolsó pillanatban felfedezték a rejtőzködő merénylőt. Fawkes-t letartóztatták, a Towerbe vitték és ott várogatott kínzásokkal addig sanyargatták, míg csak fel nem adta társait akiket azután egytől egyig mind kivégeztek.

Fawkest - hogy példát statuáljanak vele - mindenféle elképzelhető halálnemre ítélték, így lett hogy köztük volt az akasztás, a vízbefolytás és a felnégyelés is. A legenda szerint, amikor az akasztáshoz, nyakában a kötéllel fel kellett lépdeljen a létrán ahonnan majd letaszítják, ő önkéntesen leugrott a létra tetejéről, hogy megmentse magát egy több lépcsős, barbár kivégzéstől.

photo by Enrico Hänel from Pixabay 

Lord Parker uralkodójához való hűségéért £500 készpénz (mai értéken kb. £130 000) jutalomban valamint £200 (mai értékén kb. £50 000) értékű birtok adományban részesült a király pedig november 5-ét országos hálaadási nappá nyilvánította, melynek első nyilvános ünneplése 1606-ban zajlott.

Manapság az ország egész területén megemlékeznek a balul elsült merényletkísérletről, habár kezdetben a Bonfire Night katolikus ellenes ünnep volt. Ilyenkor sok helyen máglyákat gyújtanak, tüzijátékokat lőnek az égre, sőt van ahol szalmából készült bábokat is dobálnak a tűzbe, mintegy megszemélyesítve Fawkest és összeesküvő barátait.

Ha szívesen sétálnál velem London titkos helyszínein, sohasem hallott történeteket hallgatva akkor küldj nekem egy üzenetet, beszéljük meg a részleteket. Persze akkor is írhatsz ha szívesebben követnéd az útikönyvek ajánlatát, azokhoz is vannak elképesztő történeteim. :) Ágota
idegenvezeteslondon@gmail.com

Ha hasznosnak találod a változatos és izgalmasabbnál-izgalmasabb bejegyzéseket az "Idegenvezetés London" blogon és Facebook oldalon, akkor kérlek, támogass egy kávé árával, hogy még sokszor találkozhassunk legalább a képernyőn keresztül. www.buymeacoffee.com/agotabf

Buy Me A Coffee

cover: Free-Photos from Pixabay

Read more