A londoni Tower meséi: az ajándék nyereg Magyarországról
Ha a londoni Tower-ben jártok, akkor érdemes alaposan szétnézni, ugyanis a koronázási ékszerek mellett még számos izgalmas látnivaló várja a látogatókat.
Ezek egyike nekünk magyaroknak igencsak fontos lehet, ugyanis őriznek a White Tower első emeletén egy nyerget, mely a 15. században érkezett, Zsigmond (uralkodása 1387-1437) magyar király ajándékaként, V. Henrik (uralkodása 1413-1422) angol királynak.
Zsigmond király a luxemburgi királyi családból származott és Magyarországra házasság útján került, egészen pontosan Nagy Lajos király (uralkodása 1342-1382) halála után. Lajos királlyal kihalt az Anjou ház férfi ága, így a trónt két lánya, Hedvig és Mária örökölte.
Magyarország elöljárói akaratának megfelelően azután a lengyel trónt Hedvig, míg a magyar trónt Mária foglalhatta el, akinek kezéért azonnal megindult a verseny, hiszen aki Máriát nőül veszi, egyben a magyar trónt is megnyeri magának.
Az elöljárók saját érdekeiknek megfelelően három különböző uralkodó jelöltet támogattak:
* a Lackfi család Luxemburgi Zsigmondot, IV. Károly német-római császár fiát
* a Garaiak Lajos orléans-i herceget, V. Károly francia király fiát
* a Horváth család pedig Kis Károly nápolyi királyt szerette volna
A hatalmi harcból végül Zsigmond került ki nyertesen, aki 1385-ben feleségül vette Máriát, így 1387-ben magyar királlyá is koronázták, de ezért cserébe bizonyos alkukat kellett hogy kössön az elöljárókkal, némelyeket igen gazdaggá is tett, többek között a Cillei családot, Ozorai Pipót, a Báthory, Rozgonyi, Tallóci vagy Garai családokat. Nagyon művelt uralkodó volt, hét nyelven beszélt, igazi társaságkedvelő volt, és rajongott a lovagi tornákért.
Sajnálatos módon azonban 1395-ben egy lovasbalesetben felesége Mária életét veszítette, így a megözvegyült Zsigmondnak új feleség után kellett néznie, bár a főnemesek nyomására nemigen maradt más választása, minthogy 1405-ben Cillei Borbálát kellett elvegye.
Európai politikájában meglehetős diplomáciai érzéke segítette, így vált korának egyik legbefolyásosabb uralkodójává, azonban az Oszmán Birodalom terjeszkedésével szemben sorra csatákat veszített.
Amikor Zsigmond az oszmánok ellen döntő vereséget szenvedett, 24 bárói család részvételével megalapította a Sárkány Lovagrendet (Societas Draconistrarum), hogy az oszmánok elleni harcot immár megerősített csapatokkal, kollektíven szervezhessék. Védőszentül Sárkányölő Szent Györgyöt és Szent Margitot választották.
A Sárkány Lovagrend tagjainak száma mindig 24 volt, csak üresedés esetében kerülhettek be új tagok, akik egyébként általában az orszég legbefolyásosabb főnemesei voltak. A rend életébe a legjelentősebb változást Zsigmond német királlyá (1411), majd német-római császárrá (1433) való választása okozta, ezzel ugyanis megkezdődött lovagrend látványos külföldi karrierje is.
így történhetett, hogy a történelem összehozta Zsigmond királyt az angolok akkori urával, V. Henrik királlyal.
Ebben az időben lángolt fel Anglia és Franciaország százéves háborúja (1337–1453), mely valójában 116 évig tartott, a háborúság tétje pedig a francia területen lévő angol birtokok sorsa volt.
E hosszú háború részeként V. Henrik király 1415-ben az azincourt-i csatában legyőzte a francia sereget, így komoly lépést tett a francia korona megszerzése felé, amire viszont elvi szövetségese, I. Rettenthetetlen János burgundi herceg is pályázott. Zsigmond király 1416-ban Angliába látogatott, és az angol királlyal megkötötte a canterburyi szövetséget, amelyben fegyveres támogatást ígért az angoloknak a franciák ellen. Ezt végül sohasem adta meg Zsigmond, de ennek lebegtetése óriási nyomás alá helyezte a franciákat és az angol diplomácia is profitált a dologból, Angliát európai nagyhatalommá emelte.
Amikor Zsigmond 1416-ban Angliába látogatott, V. Henrik királynak egy különösen szép nyerget vitt ajándékba, mégpedig a Sárkányrend nyergét, mely lovagrendbe V. Henrik király is felvételt nyert.
Maga a nyereg egyébként használható, egy csodálatos, fára applikált csont intarzia, mind a két oldalán nyílásokkal a heveder és a kengyel számára. A csonttáblákat sárkányok díszítik, rajta a feliratok gótikus betűkkel, dél-német dialektusban a következőket írják:
* jobb oldalon: ich hoff des pesten / remélem, a legjobb szerencse kíséri majd
* bal oldalon: 'hilf got wol auf sand jorgen nam' / Segíts Isten! Előre Szent György nevében
Ha részletesebben is szeretnétek a nyerget megszemlélni, akkor ide kattintva megtehetitek.
Érdekesség még a történethez, hogy Zsigmond gesztusát viszonozva, szintén 1416-ban V. Henrik a magyar királyt az angol Térdszalagrend tagjává ütötte, mely lovagrendről ide kattintva olvashattok bővebben. Ennek az eseménynek emlékére, Zsigmond egy kardot is kapott V. Henriktől, mely azután Zsigmond 1437-es halála után a Sárkányrendre szállt. Innen a lovagrend dékánja tulajdonította el, majd a kanonokhoz került, aki azután 1439-ben felajánlotta azt az angliai York városának.
Nos a kard a mai napig is York városában található, úgy is emlgetik, hogy "The Sigismund Sword" (azaz a Zsigmond Kard) és alkalmanként az új polgármesterek beiktatáskor előkerül, mint évszázados regália. A kardot ide kattintva meg is tekinthetitek.
Zsigmond halálával a Sárkányrend azután szintén sokat vesztett tekintélyéből, céljai és politikai jelentősége elhalványult, az utolsó feljegyzés mely említi, Mátyás király (1458-1490) idejéből származik.
Napjainkban 2001-ben Nagyváradon született újra a Sárkány Lovagrend és a rend nagymesteri jogkörrel felruházott kancellárja gróf várhegyi Lehr György lett.
Ha szívesen sétálnál velem London titkos helyszínein, sohasem hallott történeteket hallgatva akkor küldj nekem egy üzenetet, beszéljük meg a részleteket. Persze akkor is írhatsz ha szívesebben követnéd az útikönyvek ajánlatát, azokhoz is vannak elképesztő történeteim. :) Ágota
idegenvezeteslondon@gmail.com
Ha hasznosnak találod a változatos és izgalmasabbnál-izgalmasabb bejegyzéseket az "Idegenvezetés London" blogon és Facebook oldalon, akkor kérlek, támogass egy kávé árával, hogy még sokszor találkozhassunk legalább a képernyőn keresztül. www.buymeacoffee.com/agotabf