Egy napos kirándulás Londonból: Reigate barlangok

Egy napos kirándulás Londonból: Reigate barlangok

Ha Londonból egy napra elutaznátok valamerre, akkor meglehet hogy először nem Reigate városka neve ugrik be úgy déli irányban, pedig nagyon is érdemes meglátogatni. Főleg akkortájt, amikor a város alatt húzódó barlangrendszer éppen látogatható, ugyanis csodákat láthatunk a föld alatt Reigate néhány rejtett titkáról.

Vannak itt homokbányák, háborús óvóhelyek, egy hidegháborús bunker és egy középkori altemplom is. Nekem 2025. májusában volt szerencsém egy nyílt nap alkalmával a városka mind a két barlangját körbejárni, sőt a városban is körbenéztem egy kicsit.

Park a Baron's Cave felett, Reigate / ©Idegenvezetés London

Na de hogy miféle barlangok is ezek Reigate-ben? Mondom.

Barons’ Cave (Bárók-barlangja)

Érdemes azzal kezdeni, hogy a két barlangrendszer közül ez a kisebb és szerintem a szebb is, bár azt is el kell ismerni, hogy esetünkben nem természetes barlangokról van szó, hanem ásott barlangrendszerről.

Az ásás oka a Barons’ Cave esetén kérdéses, ugyanis felette a városka dombján valaha egy vár állt. Meglehet hogy odalent ennek a várnak a kazamatáit alakították ki, esetleg a pincéjét, de persze lehet, hogy inkább csak mint homokbánya használták, avagy mint menekülő útvonal, ostrom esetére.

©Idegenvezetés London

Azonban ennek a barlangnak a kialakítása mindenképpen szakértelemre utal, sőt mérete alapján a történészek különleges fontosságot is tulajdonítanak neki. Erre mondjuk minden okuk megvan, hiszen egy történet szerint - ami magának a barlangnak a nevét is adja - 1215-ben a bárók itt gyűltek össze, hogy megszövegezzék a Magna Chartát, amelyet azután később Földnélküli János királlyal alá is irattak. A probléma csak az, hogy bár a történet szép, de nem igaz.

Arra valójában csak találgatások vannak, hogy pontosan mennyire régi is a Baron's Cave, de az bizonyos, hogy 1586-ban már említették.

Az oldalsó bejáratot valószínűleg az 1800-as években ütötték rajta a homokásók, sőt magában a barlangban is mindenhol felfedezhetők a munkások nyomai, számos fülkét ők ástak ki a falak mentén.

A barlang fala igen porózus homokkőből van, ami már évszázadok úta vonzza a graffitiművészeket, a legrégebbi véséseket az 1644-es évből sikerült beazonosítani, de ezek természetesen elsősorban kezdőbetűk és dátumok. Vannak azonban itt érdekesebb figurák is, pl. számos lófej és egy bikafej is.

A városka a barlangját nagy becsben tartja, sőt már 1860 óta tartanak itt vezetett túrákat, melyeket manapság a Wealden Barlang és Bánya Társaság egy restaurálási időszak után újra megnyitott a nagyközönség számára.

©Idegenvezetés London

Érdekesség, hogy maga a vár, mely a Baron's Cave felett állt valamikor még a normann időkben (1066-1154), már régen lebontásra került, azonban a helyén most egy nagyon kedves kis zöld parkot találhatunk.

A várat valószínűleg Surrey 2. grófja, William de Warrenne (meghalt: 1138) építtette nem sokkal 1088 után. Ez a vár egy központi épületből állt, amelyet száraz árok vett körül. A 12. vagy 13. században a meglévő faépítményeket kőépítményekre cserélték, a várat pedig észak és kelet felé is kibővítették.

Oliver Cromwell (lord protector: 1653-1658) idejében a várat rövid ideig az 1648-as királypárti felkelés követői, majd a felkelés leverése után parlamenti csapatok őrizték, azonban itt sohasem folyt harc, csupán egy kényelmes táborhelyként használták.

A vár állaga a 16. században olyannyira leromlott, hogy az eredeti várépületek közül egy sem maradt fenn, kivéve a Baron's Cave-et. A 18. században a várkertet parkosították, és 1777-ben megépítették a ma is látható álkaput.

©Idegenvezetés London

Maga a barlang csak adott napokon és csak vezetővel látogatható, akik nagyjából 30-45 percben elmesélik a barlang történetét és megmutatják az odabent található látnivalókat.

Tunnel Road Caves west (nyugati bejáró)

Ebben a barlangban szintén csak vezetett sétán vehetünk részt, de mert ez jóval nagyobb mint a Baron's Cave, így idebenn 45-60 perc körüli időt tölthetünk el.

Maga a barlang nem olyan régi mint a Baron's Cave, ugyanis erről tudni, hogy 1823-ben nyílt és kimondottan a kréta kor (kb. 145 millió évvel ezelőtt kezdődött, és kb. 66 millió évvel ezelőtt ért véget) idején kialakult homok bányászatára használták.

©Idegenvezetés London

Ez az itteni homok nagyon értékes, ugyanis nem csak rendkívül finom szemcsés és tiszta, hanem pl. üveg előállítására is tökéletes.

Nagyjából 35 évig használták csak ezt a bányát, majd 1860-ban be is zárták, ugyanis nagy része 1858-ban beomlott. A megmaradt alagutakat megerősítették és az I. világáború alatt itt elsősorban robbanóanyagokat tároltak. A II. világháború idején már inkább embereket mentettek ide és légoltalmi óvóhelyekként használták, ahol a város lakossága sokszor akár hónapokig is aludt.

©Idegenvezetés London

Később a barlangokat raktárként, lövészklubként, valamint egy helyi zenekar próba- és koncerthelyszíneként használták.

Tunnel Road Caves west (keleti bejáró)

A barlangrendszer ezen keleti része egészen más élményt nyújt, mint bármelyik eddig említett barlang, ugyanis itt elsősorban helytörténeti emlékeket találhatunk a háború idejéből.

©Idegenvezetés London

Eredetileg, békeidőben ezeket a kisebb termekkel ellátott barlangrészt raktározás céljára használták, tartottak itt borokat, söröket és röviditalokat, melyeket a Blackiston and Son nevű helyi cég forgalmazott, valamint a Mellersh and Neale cég telepített ide egy kisebb sörfőzdét.

Háborús időben természetesen megváltozott a barlangok kihasználtsága, elsősorban nyilvános légoltalmi óvóhely lett, melynek a történetét odabent végig is követhetjük.

Morrison shelter, azaz menedék ami étkezőasztalként is funkcionál, Reigate / ©Idegenvezetés London

2025-ben a következő napokon tartanak nyitva a barlangok, jegyeket pedig ide kattintva tudtok foglalni:
2025. június 14. szombat
2025. július 12. szombat
2025. augusztus 9. szombat
2025. szeptember 13. szombat

Ha szívesen sétálnál velem London titkos helyszínein, sohasem hallott történeteket hallgatva akkor küldj nekem egy üzenetet, beszéljük meg a részleteket. Persze akkor is írhatsz ha szívesebben követnéd az útikönyvek ajánlatát, azokhoz is vannak elképesztő történeteim. :) Ágota
idegenvezeteslondon@gmail.com

Ha hasznosnak találod a változatos és izgalmasabbnál-izgalmasabb bejegyzéseket az "Idegenvezetés London" blogon és Facebook oldalon, akkor kérlek, támogass egy kávé árával, hogy még sokszor találkozhassunk legalább a képernyőn keresztül. www.buymeacoffee.com/agotabf

Facebook: Idegenvezetes London
Instagram: @idegenvezeteslondon
X (korábban Twitter): @Idegenvezetes_L

borítókép: ©Idegenvezetés London

Read more