Londoni kincseim: a római sestertius
Korábban, az Idegenvezetés London oldalhoz tartozó Facebook oldalon már írtam egy néhány számomra érdekes régiségről, amelyeket helyi, azaz londoni antikváriumokban és bolhapiacokon vadásztam össze, de úgy gondoltam minden tárgy a maga nemében van annyira érdekes, hogy úgy döntöttem, inkább egy-egy bejegyzésben elteszem a róluk szóló leírásokat az utókornak is.
Egyik tárgy sem különösebben értékes (még), de történetük annál inkább érdekes.
Ebben a bejegyzésben egy római sestertius érméről lesz szó, melyet egy antikváriumban találtam.

Meglehet, hogy nem mindenkinek ismerős a tény, hogy London városát eredetileg a rómaiak alapították, idestova 2000 éve. A római hadsereg először Kr. e. 55-ben jelent meg Britanniában, amikor Julius Caesar (élt: Kr.e. 100 - Kr. e. 44), kora legerősebb politikai vezetője, két hadjáratot vezetett a sziget ellen. Ezek elsősorban felderítő és politikai akciók voltak akkoriban, még nem tartós hódítás, így a római uralom ténylegesen csak nagyjából 100 évvel később, Kr. u. 43-ban kezdődött, amikor Claudius császár (uralkodott: Kr. u. 41-54) négy légióval inváziót indított Britannia ellen. A hadjárat gyorsan haladt, a rómaiak először elfoglalták a délkeleti területeket, majd létrehozták az első katonai és kereskedelmi központokat.

A római hódításhoz a Temze egy bizonyos átkelőhelye (a mai London Bridge környékén) különösen fontos stratégiai pontnak bizonyult, így ennél az átkelőnél jött létre a település, amelyet a római források Londinium néven említenek. A város alapítása valószínűleg Kr. u. 47 és 50 között történt, miközben a rómaiak egy ponton fahidat építettek a folyón, és a környéket gyorsan kereskedelmi csomóponttá alakították. Londinium kezdetben nem volt katonai légiós tábor, inkább a kereskedők, a kézművesek és a hivatalnokok városa lett, azonban a Temze jól hajózható szakasza és a római úthálózat találkozása miatt a település néhány évtized alatt a provincia egyik legfontosabb gazdasági központjává nőtte ki magát.